Gentuţe cu varză (varzari)

Postat de Bucataras Dragos in Mancaruri cu carne
10 Apr 2009 | 6074 vizualizari

Nu mai fac nici o introducere si trec la subiect. Deci Bucataras Dragos(Bucatarasul Vesel) a facut gentute cu varza(varzari).Iata reteta:

Ingrediente

  • aluat (faina, drojdie, un ou, apa si sare)
  • varza
  • 1 sau 2 cepe
  • feliute de jambon sau carnat

Mod de preparare

Se face un aluat ca de paine din faina,drojdie,un ou,apa si sare si se lasa la dospit.Inainte de a se face aluatul se caleste varza in ulei sau untura cu 1 sau 2 cepe,feliute de jambon sau carnat.Se unge tava cu untura.Se intinde aluatul,se pune umplutura si se fac gentutele.Se apasa usor marginile ca sa nu se desfaca si se da cu ou pe deasupra si se lasa la cuptor.Din cand in cand se ung cu unt sau cu margarina ca sa se pastreze coaja frageda.Cand se scot din cuptor se aseaza pe un platou pe care s-au pus niste betisoare si se ung iarasi cu margarina cand se pun una peste alta si se servesc proaspete, iar daca vreti sa ramana cat mai mult timp caldute le puteti acoperi cu un ciolofan si apoi cu un prosop.

Pofta buna! :D Astept comentariile voastre! :D

Daca ti-a placut reteta noastra "Gentuţe cu varză (varzari)" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (13)
Retete similare

Snitele de pui cu cascaval

Postat de sufletista

Snitele de pui cu cascaval

Pieptul de pui il taiem felii, batem feliile, le condimentam cu sare si piper pe ambele parti. Intr-un bol, batem ouale cu sare, piper dupa gust, usturoiul pisat, adaugam smantana si cascavalul...

Citeste continuarea

Placinta cu foi de cartof, sunca si cascaval, la tigaie

Postat de gaby_d

Placinta cu foi de cartof, sunca si cascaval, la tigaie

Punem la fiert cartofii spalati bine (necuratati) in apa rece. Lasam pana ce furculita intra usor in ei. Ii scurgem de apa si-i lasam sa se racoreasca, sa-i putem curata. Intre timp...

Citeste continuarea

Comentarii

la 24.02.2009, 20:20
eu n-as manca asa ceva....dar sotul meu e innebunit dupa ele(ca e ardelean!)
la 24.02.2009, 20:37
Eu sunt moldovean dar reteta este din ardeal cred.Sa sti ca sunt tare gustoase!
la 24.02.2009, 20:59
si eu tot moldoveanca sunt!;)
la 24.02.2009, 21:15
Mmm, eu as manca niste varzari! Iamiii! N-am facut niciodata, dar cred ca sunt bune!
la 24.02.2009, 21:21
mai,si eu mis ardeleanca!si sunt fff bune varzariile,da?Bravo Dragos!da ,cum de-ai ajuns in Hunedoara???)

Vezi toate comentariile (13)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or