Gentuţe cu varză (varzari)

Postat de Bucataras Dragos in Mancaruri cu carne
10 Apr 2009 | 6074 vizualizari

Nu mai fac nici o introducere si trec la subiect. Deci Bucataras Dragos(Bucatarasul Vesel) a facut gentute cu varza(varzari).Iata reteta:

Ingrediente

  • aluat (faina, drojdie, un ou, apa si sare)
  • varza
  • 1 sau 2 cepe
  • feliute de jambon sau carnat

Mod de preparare

Se face un aluat ca de paine din faina,drojdie,un ou,apa si sare si se lasa la dospit.Inainte de a se face aluatul se caleste varza in ulei sau untura cu 1 sau 2 cepe,feliute de jambon sau carnat.Se unge tava cu untura.Se intinde aluatul,se pune umplutura si se fac gentutele.Se apasa usor marginile ca sa nu se desfaca si se da cu ou pe deasupra si se lasa la cuptor.Din cand in cand se ung cu unt sau cu margarina ca sa se pastreze coaja frageda.Cand se scot din cuptor se aseaza pe un platou pe care s-au pus niste betisoare si se ung iarasi cu margarina cand se pun una peste alta si se servesc proaspete, iar daca vreti sa ramana cat mai mult timp caldute le puteti acoperi cu un ciolofan si apoi cu un prosop.

Pofta buna! :D Astept comentariile voastre! :D

Daca ti-a placut reteta noastra "Gentuţe cu varză (varzari)" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (13)
Retete similare

Shepherd’s Pie (Placinta Ciobanului)

Postat de camelia75

Shepherd’s Pie (Placinta Ciobanului)

Mai intai preparam piureul de cartofi cu usturoi. 1.Cartofii curatati si taiati cubulete se pun la fiert in apa cu sare. 2.Puneti intr-o craticioara untul, smantana,laptele,usturoiul dat pe...

Citeste continuarea

Varza dulce a la Cluj

Postat de cristeena20

Varza  dulce a la Cluj

- Varza o taiem nu foarte marunta si o saram putin. Dupa cca 10 minute o stoarcem de apa lasata si o punem intr-o cratita la calit cu ulei de masline. Amestecam si adaugam cimbru proaspat si piper...

Citeste continuarea

Comentarii

la 24.02.2009, 20:20
eu n-as manca asa ceva....dar sotul meu e innebunit dupa ele(ca e ardelean!)
la 24.02.2009, 20:37
Eu sunt moldovean dar reteta este din ardeal cred.Sa sti ca sunt tare gustoase!
la 24.02.2009, 20:59
si eu tot moldoveanca sunt!;)
la 24.02.2009, 21:15
Mmm, eu as manca niste varzari! Iamiii! N-am facut niciodata, dar cred ca sunt bune!
la 24.02.2009, 21:21
mai,si eu mis ardeleanca!si sunt fff bune varzariile,da?Bravo Dragos!da ,cum de-ai ajuns in Hunedoara???)

Vezi toate comentariile (13)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or