Gugulufi mici pitici

Postat de Sabina in Prajituri
13 Mai 2009 | 8993 vizualizari

Ingrediente

  • 1 cub drojdie
  • 250 ml lapte caldut
  • 150 grame zahar
  • 3 linguri de miere
  • 2 oua+2 galbenusuri
  • 500 grame faina
  • 200 grame unt
  • stafide
  • fulgi de cioco
  • esenta de rom
  • migdale tocate
  • un praf de sare

Mod de preparare

Topim drojdia cu o lingura de zahar si cateva linguri de lapte cald, adaugam si putina faina si lasam maiaua la dospit. La restul de faina adaugam maiaua dospita, ouale, restul de lapte si zahar, untul topit, esenta de rom, mierea, migdalele tocate, stafidele, fulgii de cioco si sarea. Framantam un aluat si lasam la dospit vreme de o ora. Pregatim forma de gugulufi mici (eu folosesc una de silicon) ungandu-le cu ulei si dam drumul la cuptor.

Dupa ce aluatul a cresut, umplem formele de gugulufi si dam la cuptor pentru vreo jumatate de ora. Ei vor creste si vor depasi forma. Sunt pufosi si gustosi. Ideali pentru micul dejun, serviti cu gem de afine. Pofta buna!

Daca ti-a placut reteta noastra "Gugulufi mici pitici" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (11)
Retete similare

Desert nuci umplute

Postat de mirela0911

Desert nuci umplute

Cojile: intr-un bol se pun ouale impreuna cu un praf de sare, zaharul si zaharul vanilat. Se mixeaza, apoi se toarna uleiul. Se mixeaza la viteza mica, apoi se toarna faina amestecata cu praful de...

Citeste continuarea

Desert rulada cu ciocolata si capsuni

Postat de rocsi_1612

Desert rulada cu ciocolata si capsuni

Blatul: Separati ouale, mixati galbenusurile cu zaharul pana se albesc. Adaugati uleiul, siropul de menta si vanilia. La final incorporati faina cernuta si praful de copt. Albusurile le bateti...

Citeste continuarea

Comentarii

la 13.05.2009, 21:41
, ce tare e denumirea
la 14.05.2009, 00:12
arata super da ce e forma asta de gugulufi
la 14.05.2009, 09:42
Guguluful are o forma specifica (o tava mai inalta cu o gaura la mijloc). E o prajiturica de origine germana.
la 14.05.2009, 15:36
Uite ce nu stiam cum se cheama tava asta, bunica mea avea una la tara, mai mare, in care cocea o paine delicioasa. Stiu ca tava respectiva avea si capac.
la 14.05.2009, 16:16
Am fost intr-un restaurant care avea pe pereti atarnate numai tavi de astea de gugulufi, mai noi si mai vechi.

Vezi toate comentariile (11)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or