Ingrediente
- 6 oua
- zahar
- faina
- 180 ml ulei
- 8 linguri apa
- sare
- praf de copt
- zeama de lamaie
- capsuni
- fragute
Mod de preparare
Ouale se cantaresc (ce ma amuza faza asta).Faina si zaharul se pun in cantitate egala cu greutatea oualor(de aceea n-am specificat cantitate pentru ele).Ouale mele au cantarit 400 gr,deci am pus 400 gr zahar si 400 gr faina.
Se separa ouale.Galbenusurile se mixeaza cu zaharul si se adauga pe rand cele 8 linguri de apa.Se adauga si uleiul punandu-se cate putin pe marginea vasului in timp ce mixam.Praful de copt se stinge cu zeama de la o lamaie si se pune peste amestecul de galbenusuri.
Albusurile se bat spuma tare cu un praf de sare.
Faina se pune in amestecul de galbenusuri,apoi adaugam si albusurile amestecand usor cu o paleta.
Compozitia se pune intr-o tava tapetata cu hartie de copt.Se presara deasupra putin gris si se pun capsunii si fragutele.
Se da la cuptor pentru 40 de minute.
Daca ti-a placut reteta noastra "Pandispan cu fragute si capsuni" nu uita sa-i faci un review.
Retete asemanatoare
Comentarii (68)
|