Pandispan cu fragute si capsuni

Postat de diaconta in Prajituri
29 Mai 2011 | 8121 vizualizari

Pe langa retetele postate de fetele astea pricepute,prajitura mea este chiar ceva banal.Dar pentru ca nu am prea mult timp, am profitat si eu de aparitia capsunilor si fragutelor si am facut o prajitura foarte simpla.

Ingrediente

  • 6 oua
  • zahar
  • faina
  • 180 ml ulei
  • 8 linguri apa
  • sare
  • praf de copt
  • zeama de lamaie
  • capsuni
  • fragute

Mod de preparare

Ouale se cantaresc (ce ma amuza faza asta).Faina si zaharul se pun in cantitate egala cu greutatea oualor(de aceea n-am specificat cantitate pentru ele).Ouale mele au cantarit 400 gr,deci am pus 400 gr zahar si 400 gr faina.

Se separa ouale.Galbenusurile se mixeaza cu zaharul si se adauga pe rand cele 8 linguri de apa.Se adauga si uleiul punandu-se cate putin pe marginea vasului in timp ce mixam.Praful de copt se stinge cu zeama de la o lamaie si se pune peste amestecul de galbenusuri.

Albusurile se bat spuma tare cu un praf de sare.

Faina se pune in amestecul de galbenusuri,apoi adaugam si albusurile amestecand usor cu o paleta.

Compozitia se pune intr-o tava tapetata cu hartie de copt.Se presara deasupra putin gris si se pun capsunii si fragutele.

Se da la cuptor pentru 40 de minute.

Daca ti-a placut reteta noastra "Pandispan cu fragute si capsuni" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (68)
Retete similare

Desert chec pufos cu cacao

Postat de robert_badica

Desert chec pufos cu cacao

Ouăle se mixează cu zahărul până când îşi dublează volumul. Se adaugă laptele şi uleiul. Se amestecă bine cu o spatulă. Făina se cerne împreună cu praful de...

Citeste continuarea

Desert briose cu mere caramelizate

Postat de rocsi_1612

Desert briose cu mere caramelizate

Spalati merele, le curatati de coaja si le taiati cubulete. Puneti untul intr-o tigaie si o transferati pe foc. Adaugati merele taiate, indulcitorul gold si scortisoara macinata. Amestecati, le...

Citeste continuarea

Comentarii

la 29.05.2011, 11:02
ce-mi faci tu mai dia de dimi..un desert deliciosssssss
la 29.05.2011, 11:03
Rocsi,nu e nici pe departe asa spectaculoasa ca si desertul fetelor,dar e foarte buna
aduc praji langa cafea
la 29.05.2011, 11:08
sincer pe mine nu prea ma incanta deserturile pompoase ci mai degraba astea simple
la 29.05.2011, 11:09
cica@ce ma amuza faza asta@
)))))
tu, dia, tu...uite asta e greseala noastra... ca vrem "spectacol")
io serios aseara ma gandeam sa revin la mancarea "normala" ca prea multi bani cheltui
tu, ii ziceam aseara Corinei, decat un kg de frisca mai bine piept de pui)))
la 29.05.2011, 11:09
Mie-mi plac cele care arata sofisticat desi sunt foarte simple,dar cum acum nu am timp de bucatareala am facut ceva foarte simplu si rapid.

Vezi toate comentariile (68)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or