Pizza pofticiosilor

Postat de Anamaria7 in Pizza
16 Aug 2011 | 4695 vizualizari

De ce am numit-o pizza pofticiosilor? Pentru ca e cea pe care o faci ca sa satisfaci pe toata lumea, are si ciuperci si carne si branza. are di tatiiii ;)) Mi-am cumparat Adevarul cu Retete de Pizza si Focaccia si o adooor! E pliiiiina de retete faine :D De acolo am luat reteta pentru aluat.

Ingrediente

  • Pentru aluat:
  • 400 gr faina
  • 200 ml apa calduta
  • 1 lg zahar
  • 1/2 lgt sare
  • 25 gr drojdie
  • 3 lg ulei de masline
  • 2-3 lg oregano
  • Umplutura:
  • salam feliat subtire
  • ciuperci proaspete feliate
  • zacusca/sos de rosii
  • 300 gr mozzarella
  • oregano

Mod de preparare

Cum se prepara Pizza pofticiosilor

Maia:

Intr-o cana frecam bine drojdia cu zaharul pana se  lichefiaza, apoi adaugam putina apa si 2 lg faina (sa ajunga de consistenta putin mai groasa ca a unui aluat de clatite) si lasam la crescut.

Aluat:

Rasturnam maiaua intr-un vas mare, turnam restul de apa si uleiul de masline, apoi faina si sarea. Framantam pana obtinem un aluat nelipicios si adaugam si oregano. Presaram putina faina deasupra, apoi acoperim cu un prosop si lasam la crescut la caldura.

Cand aluatul a crescut il intindem cu degetele in tava unsa cu ulei, acoperim cu un strat de zacusca/sos de rosii, apoi feliile de ciuperci, salam si mozzarella, mai presaram oregano si dam la cuptorul incins la 200C pana ce mozzarella devine usor rumena.

Daca ti-a placut reteta noastra "Pizza pofticiosilor" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (15)
Retete similare

Pizza Calzone

Postat de MotanLaOale

Pizza Calzone

Aluatul se prepara ca in reteta mea "Aluat clasic de pizza". Se ia o bucata de aluat si se intinde pe masa infainata cat mai subtire si cat de cat rotund. Se unge cu pulpa de rosii...

Citeste continuarea

Pizza cu branza

Postat de Dya

Pizza cu branza

Faina cernuta o amestecam cu oregano, sarea si zaharul, iar in mijloc formam o adancitura in care turnam putina apa calduta si punem drojdia. O lasam sa dospeasca cam 10-15 minute, iar apoi...

Citeste continuarea

Comentarii

la 16.08.2011, 22:32
o portie trimite-o incoa'!!
la 16.08.2011, 22:33
Si eu sunt printre pofticiosi
la 16.08.2011, 22:34
apai daca di tatiiii ,da-mi si mie Ana
la 16.08.2011, 22:34
buna cu di tatii de cand e carticica cu adevarul,de curand ca n-am vazut-o.eu am constatat ca pizza ma ingrasa,chiar si in cantitati reduse...de acuma o mananc la micul dejun
la 16.08.2011, 22:38
Va dau si voua, dragele mele! Adina, si mie mi se pare la fel... eu o mananc dimineata pe 30 februarie ))) glumesc, dar totusi, mananc foarte rar. am citit totusi ca e foarte sanatoasa (doar in anumite variante, evident), e un aliment complet. Cartea e veeeche, e de peste 2 luni, cu Adevarul.

Vezi toate comentariile (15)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or