Prajitura Alunella

Postat de epurasha2bb in Prajituri
21 Iul 2010 | 16997 vizualizari

o prajiturica dulce cu vanilie, ciocolata si alune foarte usor de facut

Ingrediente

  • blat de pandispan cu cacao dreptunghiular din comert sau facut in casa 2 foi)
  • 1 plic crema de vanilie Dr.Otker+ lapte si zahar pt.prepararea cremei
  • 1 punga alune nesarate
  • 1 plic crema de ciocolata Dr.Otker
  • 1 plic amidon alimentar
  • frisca facuta din un borcanel de smantana sau 1 cutie mica de Hulala

Mod de preparare

Am insiropat blatul cu sirop de zahar ars(caramelizam zaharul si apoi adaugam apa sau zeama de compot de fructe).

Apoi am preparat crema de vanilie prima si apoi cea de ciocolata.Le-am ingrosat cu putin amidon pe fiecare(cam 2 linguri la fiecare crema) si nu am pus chiar tot laptele cerut pe plic, astfel crema a devenit mai groasa.

Am folosit o tava dreptunghiulara cu margini inalte si am asezat blatul, apoi prima crema de vanilie, apoi cea de ciocolata, apoi iar o foaie de blat cu cacao si apoi un strat de alune caramelizate putin in zahar si apoi mixate marunt si amestecate cu cateva linguri pastrate din ambele creme.Ultima data se pune un strat de frisca peste care presaram bucatele de alune caramelizate.

Se lasa cateva ore la rece si apoi se taie cuburi.e delicioasa!

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura Alunella" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (19)
Retete similare

Desert placinta cu mere si gutui

Postat de AdrianUdrea

Desert placinta cu mere si gutui

Pentru aluat, se cern 400 gr de faina, impreuna cu praful de copt si bicarbonatul, intr-un bol. Se face o adancitura la mijloc si se pun acolo restul ingredientelor, apoi se amestecă toate si...

Citeste continuarea

Desert panna cotta cu capsuni la pahar

Postat de oanapl

Desert panna cotta cu capsuni la pahar

Pui gelatina la hidratat în 30ml apă, pentru aproximativ 10 minute.  Într-o cratiță pui băutură bio de ovăz Naturli, esența de vanilie și zahărul...

Citeste continuarea

Comentarii

la 21.07.2010, 16:44
Pfff...ce buna tre sa fie.
la 21.07.2010, 16:52
Vreau si eu!
la 21.07.2010, 16:57
ma bucur ca va place!
la 21.07.2010, 17:05
Cred ca este foarte gustoasa.Eu nu prea sunt deacord cu cremele astea instat,blaturile din comert,contin cam multe....
la 21.07.2010, 17:07
ana sunt de acord cu tine si eu fac foarte rar, odata la 1 an poate cu din astea dar cand te grabesti tare, merge.In plus poti pastra reteta dar sa faci blatul si cremele in casa.Puteam sa scriu asa ca le-am facut dar am fost sincera

Vezi toate comentariile (19)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or