Prajitura "Pesti Habos"

Postat de mirela0911 in Prajituri
26 Dec 2011 | 21373 vizualizari

Ingrediente

  • 6 oua
  • 6 lg zahar
  • 6 lg apa fiarta
  • 6 lg faina
  • 1 lgt. coaja de lamaie
  • 1 lgt. praf de copt
  • 1 plic zahar vanilat
  • 150g zahar
  • gem de caise
  • un pachet de unt
  • 200g zahar pudra
  • 2 lg cacao
  • 2-3 lg nuca de cocos 

Mod de preparare

Se separa ouale. Galbenusurile se mixeaza bine cu 6 lg zahar pana ce devin ca o spuma, se adauga apa fiarta si seamesteca in continuare. Se pune coaja de lamaie si pe rand cele 6 lg de faina amestecatea cu praful de copt. Se unge tava si se tapeteaza si se toarna blatul. Se da la cuptor la foc potrivit pt. aproximativ 20-25 minute (se face testul cu scobitoarea).

Albusurile se bat spuma cu 150 g zahar si zaharul vanilat pana devine tare.

Dupa ce s-a copt blatul, se unge deasupra cu un strat subtire de gem de caise, apoi se pune spuma si se intinde in asa fel incat sa fie la acelasi nivel. Se da din nou la cuptor pana prinde un pic de culoare deasupra. Se scoate din cuptor si se lasa la rece.

Untul se freaca cu zaharul pudra si cele 2 lg de cacao bine bine. Se intinde aceasta crema peste spuma si se presara deasupra nuca de cocos (sau nuca macinata).

Va urez sarbatori linistite in continuare!

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura "Pesti Habos"" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (26)
Retete similare

Choux a la creme

Postat de comanligia

Choux a la creme

Cojile: Se fierbe apa cu uleiul si sarea. Se adauga faina in bloc si se amesteca rapid pana se incorporeaza toata faina. Se lasa sa se racoreasca si se adauga ouale unul cate unul pana...

Citeste continuarea

Prajitura cu lamaie si fructe

Postat de RuxyRux

Prajitura cu lamaie si fructe

Untul se topeste si se raceste. Fructele se taie dupa dorinta cubulete, felii... Batem albusurile spuma cu 100 gr de zahar ca la bezea. Galbenusurile se mixeaza cu 200 de grame de zahar(...

Citeste continuarea

Comentarii

la 26.12.2011, 20:47
imi place la nebunie prajiturica asta o stiu e tare buna
la 26.12.2011, 20:47
mmm iam iam
la 26.12.2011, 20:49
ce bunatate de praji!!!
la 26.12.2011, 20:52
Iuuuuuuuuuiii ce faina-i [bs:20}
la 26.12.2011, 21:05

Vezi toate comentariile (26)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or