Pumpkin flan

Postat de mitinita in Dulciuri
17 Mai 2011 | 5324 vizualizari

De parca n-as fi descoperit destule de facut dintr-un dovleac...eh,acuma am gasit si desertul perfect,mai ales pentru cei care se uita la calorii. Reteta (numai putin adaptata) apartine Principesei Sofia si este publicata in Cartea Regala de Bucate.

Ingrediente

  • 500 gr miez de dovleac proaspat taiat in cuburi (eu am folosit congelat)
  • 3 oua
  • 5 linguri de zahar (reteta cere 7 de zahar brun)
  • 1 lingurita de scortisoara
  • 1/2 lingurita de pudra de ghimbir Kotanyi
  • 1/4 lingurita de nucsoara
  • 200 ml lapte
  • 25 gr unt
  • putina sare

Mod de preparare

Se pune dovleacul intr-o cratita cu putina apa si un varf de cutit de sare.Se acopera si se da la fiert cam 15 minute sau pana cand e moale dovleacul. Eu am pus putina apa si nu a fost nevoie sa o scurg.

Cand s-a racit se face dovleacul pireu.

Intr-un bol se bat ouale,zaharul,scortisoara,nucsoara,ghimbirul si laptele.Adauga pireul de dovleac si amesteca.

Se unge o forma de copt cu unt,eu am folosit una de chec. Se adauga compozitia si se da la cuptorul preincalzit.

Se tine cam 40 de minute sau pana cand nu mai joaca mijlocul daca e scuturata forma.

Se lasa sa se raceasca. Se poate servi cu frisca daca nu sunteti la dieta!

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Pumpkin flan" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (14)
Retete similare

Desert fursecuri cu unt de arahide si ciocolata

Postat de sufletista

Desert fursecuri cu unt de arahide si ciocolata

Mixam untul la temperatura camerei cu untul de arahide cu zaharul pana devine cremos. Adaugam oul, esenta de vanilie, mixam pana ce se incorporeaza. Adaugam bicarbonatul, praful de copt...

Citeste continuarea

Clatite americane cu dulceata de gutui

Postat de Oana

Clatite americane cu dulceata de gutui

  Se amesteca intr-un bol iaurtul cu laptele, ouale batute, zaharul, untul topit si extractul de vanilie In alt bol se amesteca faina cu praful de copt,...

Citeste continuarea

Comentarii

la 17.05.2011, 22:39
un deliciu
la 17.05.2011, 22:54
si e buna ptr dieta
la 17.05.2011, 22:59
arata foarte bine, dar eu nu prea mananc dovleac
la 17.05.2011, 23:54
trebuie sa fie tare bun
la 18.05.2011, 08:05
minunat, Adina!

Vezi toate comentariile (14)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or