Rulada de pui in manta de bacon

Postat de Maria68 in Aperitive / Garnituri
25 Ian 2012 | 6756 vizualizari

Ingrediente

  • 2 morcovi mari
  • 1 ceapa,
  • 1 catel de usturoi
  • 1 gogosar verde
  • 1 lingurita zahar
  • 1 lingurita mustar
  • 3 linguri zeama de lamaie
  • 1 lingura ulei de masline
  • sare,
  • piper
  • 4 fileuri de pui
  • 8 felii bacon
  • 4-8 frunzulite salvie
  • 8-10 rosii cherry

Mod de preparare

Se rad morcovii si ceapa.Se toaca usturoiul. Gogosarul se taie rondele. Ingredientele pregatite se amesteca intr-un castron cu zahar, mustar, 1 lingura suc de lamaie si ulei de masline; se sareaza si se pipereaza.

Se incinge cuptorul la 200 grade, se stropesc feliile de carne cu 2 linguri suc de lamaie si se pipereaza. Pe fiecare file se aseaza cate 2 frunze de salvie si se infasoara in 2 felii de bacon

Legumele marinate se aseaza intr-o forma termorezistenta; deasupra se aseaza carnea si se coace la cuptor cca. 20 min. Apoi pe langa pui se aseaza rosiile cherry. Se pipereaza si se mai coace la cuptor cca. 5-10 min.

Se poate servi alaturi de cartofi la cuptor!!

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Rulada de pui in manta de bacon" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (21)
Retete similare

Aperitiv pateuri cu branza

Postat de katty

Aperitiv pateuri cu branza

Intr-un castron frecam branza dulce cu osanza. Adaugam sarea, laptele batut,apoi incepem sa adaugam faina si framantam un aluat dens, nelipicios pe care il  strangem intr-o bila si il dam la...

Citeste continuarea

Oua decorate cu servetele colorate

Postat de Reli_B

Oua decorate cu servetele colorate

Spalam ouale si le punem la fiert in apa cu putina sare. Din momentul in care incepe sa fiarba apa, le lasam 5-6 minute. Le scoatem din apa si le lasam sa se raceasca, ca sa le putem tine in mana....

Citeste continuarea

Comentarii

la 25.01.2012, 17:59
parca-i simt mirosul
la 25.01.2012, 18:47
bun bun
la 25.01.2012, 19:17
bun rau de tot
la 25.01.2012, 19:23
Ina. Te inebuneste ...ce arome se raspandesc prin bucatarie
la 25.01.2012, 19:24
MotanLaOale. E bun de tot

Vezi toate comentariile (21)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or