Trufe inghetate

Postat de Brindusa in Prajituri
22 Apr 2010 | 4884 vizualizari

Ingrediente

  • 50g ciocolata amaruie + 50 g ciocolata cu lapte
  • 250 g mascarpone
  • 2 galbenusuri
  • cateva alune de padure prajite uscat
  • biscuiti

Mod de preparare

Am vrut sa fac si eu trufe, ca mi-a plouat in gura cand le-a postat Miha. Se vede treaba, insa, ca lor nu le-a placut de mine si au iesit prea moi.

Prin urmare, ca sa nu pierd bunatate de compozitie le-am pus la congelator si am avut o inghetata minunata.

Dupa cum se spune aici mai intai topesti ciocolata la baia de aburi, apoi adaugi 2 galbenusuri (tot pe baia de aburi) si amesteci putin. Dai castronul jos si amesteci mascarpone. Pui la rece sa se intareasca, dupa care intinzi un carnat din compozitie pe hartie de copt si rulezi sa se faca un sul. Eu am pus si niste alune in mijloc. Dai la rece pana se intareste bine.

EEE aici la mine s-a rupt filmul. Compozitia a fost cremoasa. excelenta la gust, dar n-a vrut sa se intareasa. Si atunci am pus-o la congelator si am facut-o inghetata.

Buna si sub forma asta.

Daca ti-a placut reteta noastra "Trufe inghetate" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (9)
Retete similare

Desert rulada cu crema de capsuni, seminte de chia si fistic

Postat de Oana

Desert rulada cu crema de capsuni, seminte de chia si fistic

Pregatiti mai intai crema: amestecati cu un mixer galbenusurile cu zaharul si amidonul, apoi turnati laptele fierbinte si omogenizati cu telul, sa nu se formeze cocoloase. Puneti...

Citeste continuarea

Brownie cu ness

Postat de GeorgianaGrigorescu

Brownie cu ness

Topim cele 240 g ciocolata neagra cu 160 g unt. Lasam sa se raceasca. Mixam ouale cu cele 200 g zahar si zaharul vanilat pana isi dubleaza volumul. Peste oua adaugam doua pliculete de ness,...

Citeste continuarea

Comentarii

la 22.04.2010, 22:43
esti mortala brandusa cu trufele astea inghetate,trimite-i la miha una,poate le topeste ea oricum,vreau si eu
la 22.04.2010, 22:49
eu zic k sunt bune si asa, ce as mai baga si eu cateva
la 22.04.2010, 23:47
suoper brandusa sincera sa fiu nici mie nu mi sa inatarit foarte tare dar le-am pus in congelator vrer-o 2 ore si apoi am taiat,oricum e super arata bine si inghetata oricum 5 furuclite de la min
la 23.04.2010, 00:08
Brandusa...o sa reiau si aici ce ti-am scris la mine. 'Ma bucur ca ai "dres-o" cumva, sunt sigura ca ai avut o inghetata super. Insa nu-mi dau seama de ce nu s-a intarit. Poate pentru ca ai pus ciocolata de lapte? Ciocolata cu lapte si cea alba, dupa topire se intareste f greu, ma gandesc ca poate de asta. Bine, sa nu te gandesti acum ca vor iesi beton. Este o compozitie cremoasa, dar compacta, ce poate fi taiata." Am niste poze din timpul prepararii, care nu-s prea reusite, de asta nici nu le-am mai pus. Dar voi face o exceptie si le voi pune asa, poate o sa va dati seama de consistenta.
la 23.04.2010, 00:21
miha se poate sa ai dreptata ca cico alba sa nu aiba aceasi consistenata ca si cea amaruie,data viitoare incer cu cico amaruiemiha ce fel de ciocolata amaruie ai folosit?

Vezi toate comentariile (9)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or