Chutney de mere si mango

Postat de mimmi in Conserve
3 Iul 2012 | 4490 vizualizari

Ingrediente

  • Pentru un borcan avem nevoie de :
  • 1 mango mai mare sau 2 mai mici,
  • 2 mere,
  • 1 ceapa alba,mica,
  • 2 catei usturoi,
  • 1/2 lingurita piper cayenne,
  • 1/2 lingurita nucsoara,
  • 1/2 lingurita cardamon,
  • 2 batoane scortisoara,
  • anason stelat,
  • 50 ml otet,
  • 2 linguri zahar,
  • 250 ml apa,
  • un praf de sare,
  • 1 lingura de ulei,

Mod de preparare

Punem apa la fiert cu batoanele de scortisoara si anasonul stelat,lasam sa dea un clocot,stingem focul si lasam la infuzat cca 10-15 minute. Curatam ceapa si usturoiul,le taiem nu foarte marunt si le calim intr-o lingura de ulei. Adaugam piperul cayenne,nucsoara,cardamonul si sarea. Dupa ce s-au calit,adaugam apa (fara scortisoara si anason ),otetul si zaharul. Cand da in clocot adaugam merele si mango spalate,curatate de coaja si taiate cubulete. Lasam sa fiarba cca 50 de minute,pana obtinem un sos mai grosut. Turnam fierbine intr-un borcan sterilizat,lasam la racit la temperatura camerei dupa care il depozitam intr-un loc racoros.

Eu va recomand sa faceti cate un borcan doua,deoarece merele si mango se gasesc in supermarket tot timpul si este mai bine sa-l consumam proaspat  ... Spor la treaba !

Daca ti-a placut reteta noastra "Chutney de mere si mango" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (10)
Retete similare

Sandwich cald cu piept de pui si ardei copt

Postat de mimmi

Sandwich cald cu piept de pui si ardei copt

Ungem feliile de paine cu unt,ungem cu un strat de chutney,asezam ardeiul copt taiat fasii,peste adaugam pieptul de pui taiat fasii,condimentam cu sare sau condimente si adaugam cascaval...

Citeste continuarea

Comentarii

la 03.07.2012, 14:26
trebuie sa fie bun
la 03.07.2012, 14:38
la 03.07.2012, 15:00
nu stiu ce e asta dulce, usturoi, condimente tari . E buna? intreb ca nu imi pot inchipui cum e .
la 03.07.2012, 15:30
nici eu nu stiu cum e ...nu- pot sa imi dau seama..am vazut si la brindusa...si la Miti, parca si tu aveai...da' nu-mi dau seama ce e si cum e...mi-i frik sa incerc
la 03.07.2012, 15:46

Vezi toate comentariile (10)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or