Ciorba de pui cu legume si galuscute

Postat de Sylvia in Ciorbe
24 Iun 2010 | 14030 vizualizari

Am facut aceasta ciorba pornind de la ideea ca as vrea ceva lejer de vara , fiecare a vrut cate ceva, unul pui, altul cu legume si eu vroiam galuscute asa a aparut ciorba mea.

Ingrediente

  •  Pentru 3-4 portii avem nevoie de
  • 2 pulpe de pui si o aripioara( pui fermier/de casa am pus eu)
  • o mana de mazare verde,
  • o mana de fasole verde taiata bucatele mici,
  • un morcov taiat rondele,
  • o jumatate de ardei capia taiat fasii subtiri,
  • o ceapa mare lasata intreaga,
  • putina telina facuta pe razatoare,
  • 100 ml suc de rosii,
  • o lingura ulei de masline,
  • o lingurita de condiment  RAZ EL HANOUT un condiment al orientului in care regasim ( curcuma, chimen, sare, piper de cayenne, fenicul, coriandru, ghimbir, usturoi) , leustean si patrunjel.
  •  Pt galuscute am folosit
  • un ou batut bine,
  • putina sare,
  • piper,
  • un varf de cutit de bicarbonat si putin ulei de porumb,
  • gris cat cuprinde ( este reteta mamei mele )

Mod de preparare

Se pun bucatile de carne in apa rece la fiert si se lasa la fiert cu ceapa intreaga si cu morcovul timp de 25 de minute ( am facut asta pentru ca puiul de casa fierbe mai greu) cu sare si piper. Dupa aceea am scos ceapa si am  adaugat restul legumelor, lingurita de Raz el Hanut si sosul de rosii si ma mai lasat sa fiarba 10 minute.  Dupa zece minute adaugam galuscutele si dam focul incet si le mai lasam la fiert inca 5 minute apoi punem verdeata .

 Inchidem focul si lasam vasul inabusit sa se impace bine aromele si este gata pentru servit. A fost foarte aromata de la legume, sincer vorbind mi-a placut mai mult ca supa clasica cu galuscute .

Daca ti-a placut reteta noastra "Ciorba de pui cu legume si galuscute" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (29)
Retete similare

Ciorba mixta cu carne de porc si os de vita

Postat de gurita_ta2005

Ciorba mixta cu carne de porc si os de vita

Carnea de porc se taie bucati(cuburi) si se pune la fiert impreuna cu osul de vita in multa apa. Dupa vreo 30 minute in care carnea a fiert,se pun legumele la calit in ulei de masline:ceapa se...

Citeste continuarea

Ciorba cu taitei si praz

Postat de gurita_ta2005

Ciorba cu taitei si praz

Bucatiile de pui se clatesc si se pun in oala de ciorba la fiert. Ceapa se toaca marunt, pastarnacul se taie buctai mici iar morcovul se da pe razatoarea mare si se pun intr-o tigaie cu ulei de...

Citeste continuarea

Comentarii

la 24.06.2010, 12:16
Nu am prea avut timp nici sa gatesc nici sa postez ce am gatit dar va invit la o supa fierbinte !
la 24.06.2010, 12:40
ihihi sunt prima ..deci am portie dubla
la 24.06.2010, 12:49
la 24.06.2010, 13:23
vin si eu....
la 24.06.2010, 13:35
Va servesc cu drag !

Vezi toate comentariile (29)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or