Ouă înfăşurate în muşchi de porc

Postat de Simo in Mancaruri cu carne
15 Apr 2009 | 7004 vizualizari

Daca vreti sa va impresionati musafirii, nu ezitati sa le faceti oua infasurate! Sunt delicioase, aspectuoase si nici nu trebuie prea multa munca si bani! :))

Ingrediente

  • 7 oua (sau mai multe)
  • 7 felii de muschi de porc
  • 200 ml vin rosu
  • 2 linguri unt
  • 1 lingurita seminte de mustar
  • sare
  • piper

Mod de preparare

Se fierb ouale timp de 8 minute, se scot si se lasa intr-un vas cu apa rece 15 minute, apoi se curata de coaja si se scurg de apa. Se bat feliile de muschi de porc ca pentru snitel, se condimenteaza cu sare si piper si se intinde un strat uniform de unt. Se infasoara cate un ou in fiecare felie de carne si se leaga cu sfoara de bucatarie-cine are  - iar cine nu are  - adica, moi - se pun la capete scobitori sa nu iasa oul !

Intr-o tigaie le prajim bine, apoi le asezam intr-un alt vas si turnam deasupra vinul rosu amestecat cu 200 ml de apa rece. Se presara semintele de mustar si se dau la cuptor pentru cel putin 30 de minute.

Se servesc cu diferite garnituri: cartofi natur, legume calite etc.

Daca ti-a placut reteta noastra "Ouă înfăşurate în muşchi de porc" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (6)
Retete similare

Rulouri din piept de pui cu carnati si castraveciori

Postat de caroline

Rulouri din piept de pui cu carnati si castraveciori

Feliile de piept de pui le spalam si le stergem bine de apa cu ajutorul unui servet de hartie.  Daca sunt prea groase le batem putin pentru a le subtia. Astfel se vor rula mai usor....

Citeste continuarea

Chiftele rotunde la cuptor

Postat de Patricia_Iordache_79

Chiftele  rotunde la cuptor

Se toaca marunt ceapa si se amesteca cu carnea, usturoiul pisat, oul bine batut si pesmet. Potrivim de sare, piper si adaugam putina boia. Cu ajutorul mainilor usor umezite cu apa, modelam...

Citeste continuarea

Comentarii

la 13.02.2009, 17:14
Simo, arata nemaipomenit si cred ca sunt si bune! vreau sa incerc si eu
Pe la tine in vizita cand ne primesti???
la 13.02.2009, 18:47
extraordinare
la 13.02.2009, 19:45
Ce super arata!Bravo Simo!!
la 13.02.2009, 20:53
foarte frumos arata! Bravo Simo!
la 13.02.2009, 21:37
Oana,oricand doriti sunteti bine veniti!
va multumesc de aprecieri!

Vezi toate comentariile (6)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or