Pizza ursulet

Postat de pusikmea in Pizza
21 Oct 2010 | 5129 vizualizari

andutu meu a fost tare incantat :)

Ingrediente

  • pt blat:
  • 50 g faina
  • 1 lingurita cu ulei
  • un varf cutit drojdie uscata
  • un praf sare
  • 4 linguri lapte rece
  • pt toping:
  • cas de vaca
  • ardei rosu pt urechii
  • o boaba de porumb pentru nasuc
  • ardei verde pentru gurita
  • mazare pentru labute

Mod de preparare

Pt blat:

Punem intr-un castron faina, uleiul, sarea, drojdia si laptele rece ( de la frigider), amestecam toate ingredientele pana se formeaza un aluat care sa nu se lieasca de degete. Formam o bila, o invelim in folie alimentara si o dam la rece pentru cel putin 30 de minute.

Intindem coca direct in forma de ursulet pe care am uns-o cu putin ulei, peste care vom pune cas ras, ardeiul rosu in locul urechilor, boaba de porumb in locul nasucului,l ardeiul verde in locul guritei si boabele de mazare il locul labutelor.

Dam la cuptor pentru cca 5-10 min.

Cu siguranta piticii vor fi foarte incantati, al meu cel putin a fost :*

Daca ti-a placut reteta noastra "Pizza ursulet" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (19)
Retete similare

Barcute cu branza - Pide - Pizza turceasca

Postat de Corina33

Barcute cu branza - Pide - Pizza turceasca

Pentru aluat : turnam faina si sarea intr-un bol. Drojdia o amestecam bine cu zaharul intr-o canita pana se lichefiaza. Topim untul in laptele caldut, apoi il turnam peste faina. Adaugam oul,...

Citeste continuarea

Pizza in vasul Zepter

Postat de camelia75

Pizza in vasul Zepter

1.Puneti intr-un castron/bol faina cernuta,uleiul,sarea si drojdia,apoi adaugati apa calduta.Framantati pana obtineti un aluat elastic si nelipicios. Acoperti castronul cu prosop curat si lasati...

Citeste continuarea

Comentarii

la 21.10.2010, 10:06
Ajung si eu prima la ceva
la 21.10.2010, 10:19
vai ce frumoasa... ce mult imi doresc si eu o astfel de forma...sper sa gasesc sa le fac si eu fetelor mele diverse bunatati sub forma de ursulet.
Pupici de la noi la printisor.
la 21.10.2010, 10:28
ce frumoasa................
la 21.10.2010, 10:32
Hi hi...ai inceput si tu sa te joci in bucatarie, ca Epu?
Pupici Andutului!
la 21.10.2010, 10:34
Cata faina zici?

Vezi toate comentariile (19)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or