Platica cu ceapa si capere

Postat de mihaelar63 in Peste
31 Mai 2012 | 4510 vizualizari

Nici o saptamana fara peste , macar de doua ori !!! Azi servim platica ruda mai modesta de apa dulce a celebrei dorade. Asta nu inseamna ca gustul ei nu e la fel de bun !!! Reteta am pescuit-o dintr-o emisiune culinara , dar nu mai tin minte de unde in orice caz era un chef strain .

Ingrediente

  • 1 buc platica [ 1-1.5 kg]
  • 100 ml ulei de masline cu usturoi
  • Condimente [sare , piper , busuioc , oregano ]
  • 2 linguri capere
  • 1 legatura ceapa verde
  • 1 lamaie -zeama
  • 1lamaie ptr servit
  • Rosii pentru decor

Mod de preparare

-Platica curatata , spalata si increstata pe laterale se unge bine cu ulei amestecat cu condimente .

- Ceapa verde taiata marunt se caleste foarte usor si se amesteca cu caperele care sau clatit cu putina apa .

-Umpleti burta pestelui cu amestecul de ceapa si capere si asezati intr-un vas termorezistent.Stropiti cu zeama de lamaie .

- Dati la cuptor la foc mediu cam 30 min .Platica prinde in sectiune o frumoasa culoare alb -rozalie .

-Serviti platica calda cu garnitura sau sosul preferat .Noi am ales ceva mai simplu cu rosii si lamaie .

Daca ti-a placut reteta noastra "Platica cu ceapa si capere" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (35)
Retete similare

Dorada la cuptor

Postat de rocsi_1612

Dorada la cuptor

Pestele curatat il spalam bine, il stergem cu servetele. Intr-un bolisor, amestecam uleiul de masline, sare, piper, boiaua dulce si cea iute, dar si catelul de usturoi pisat. Le amestecam...

Citeste continuarea

Merlucius cu bere neagra, in crusta de malai, la cuptor

Postat de mihaelar63

Merlucius cu bere neagra, in crusta de malai, la cuptor

Pestele se spala bine si se curata in interior. Cu ajutorul unei foarfeci de bucatarie curatati pestele de aripioare. Aveti grija acestea sunt dispuse si pe spate si...

Citeste continuarea

Comentarii

la 31.05.2012, 15:54
Prima la masaaaa!
la 31.05.2012, 15:56
Daca esti mai aproape
la 31.05.2012, 15:57
la 31.05.2012, 15:58
Mihaela,deschid geamul
la 31.05.2012, 16:01
Nu mananc peste de obicei, dar al tau arata tare apetisant

Vezi toate comentariile (35)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or