Prajitura Baragan

Postat de babi5 in Prajituri
15 Aug 2013 | 7423 vizualizari

Am reteta mai bine de 25 de ani de la o buna prietena Cum era criza mai la tot !!!,,,cautam sa facem prajituri ieftine si bune.Asa s-a lansat prajitura BARAGAN..

Ingrediente

  • 300 gr faina
  • 150 gr. margarina
  • 500 gr zahar
  • 1lamie
  • 1 lingurita bicarbonat
  • 4oua
  • 10 linguri lapte
  • 10 linguri gris
  • 2 plicuri zahar vaniliat
  • 500 gr gem (marmelada)
  • 1 lingurita scortisoara
  • 150 gr nuca taiata
  • 150 gr rahat

Mod de preparare

Se pune faina intr-un castron, se rade coaja de lamaie se pune bicarbonatul,apoi se freaca bine cu margarina (untura)ş

Se adauga 150 gr zahar, 1 galbenus de ou si putin lapte.Se  framinta si se se pune la rece.

Apoi se freaca trei galbenusuri cu 300 gr .zahar pina devine cremos apoi seadauga 10 linguri lapte ,nuca taiata, rahatul, scortisoara,gemul.

Se amesteca bine totul apoi se adauga cele 4 albusuri batute spuma.

Intr-o tava unsa si tapetata  cu hirtie de copt se intinde  o foaie, se inteapa cu o furculita apoi se pune crema, peste se pune cealalta foaie si se da la copt la cuptorul in prealabil incins la 180 grade.

Intepam cu o furculita si foia de deasupra.

Cind este  bine rumenita scoatem afara ,lasam sa se raceasca  si pudram cu zahar praf.

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura Baragan" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (9)
Retete similare

Prajitura din albusuri cu cacao si stafide

Postat de MotanLaOale

Prajitura din albusuri cu cacao si stafide

Albusurile se bat spuma cu un praf de sare. Se adauga zaharul si zaharul vanilat su se mixeaza pana devine tare si lucioasa. Se pune uleiul si coaja de lamaie si se omogenizeaza. Faina se...

Citeste continuarea

Prajiturele fine

Postat de Creatsa

Prajiturele fine

Separa albusurile de galbenusuri. Mixeaza albusurile spuma cu un praf de sare apoi adauga zaharul si mixeaza pana obtii o bezea tare si lucioasa. Freaca galbenusurile cu uleiul ca la...

Citeste continuarea

Comentarii

la 15.08.2013, 00:54
Scuzati pozele le-am facut seara ,si nu prea le am cu aparatul revin cu poza cu produs finit dimineata ..sa o fac pe lumina ca asaa!!!!!!
la 15.08.2013, 09:10
la 15.08.2013, 09:51
Dai si mie o bucatica Babi?
la 15.08.2013, 12:31
Foarte buna. Iau si eu doua bucatele
la 15.08.2013, 12:57

Vezi toate comentariile (9)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or