Savarina uriasa (pentru Ina)

Postat de aziz in Torturi
12 Noi 2010 | 7440 vizualizari

LA MULTI ANI! INA

Ingrediente

  • 5oua
  • 7 linguri zahar
  • 6 linguri gris
  • 2 linguri faina
  • 2 linguri ulei
  • 1/2 lingura praf de copt
  • 500 gr smantina pentru frisca
  •     Pt sirop:
  • 2 pahare apa
  • 5 ling zahar
  • 2 lingurite rom
  • 2 linguri gem de caise
  • 1/2 pahar apa de trandafir

Mod de preparare

se separa albusurile de galbenusuri.albusurile le facem spuma cu 5 linguri de zahar.galbenusurile se amesteca cu 2 linguri zahar si 2 linguri ulei;se pune amestecul de galbenus peste albusuri si se amesteca usor cu o lingura de jos in sus ,se adauga treptat grisul ,faina si praful de copt.amestecul obtinut se toarna intr-o forma rotunda cupereti detasabili,cu diametrul de 24 cm.se coace la 180 grade 30 minute. 

siropul :se amesteca toate ingredientele pe aragaz se da un clocot iar cind prajitura este rece se toarna peste ea tot o data daca este nevoie il mai incalzim trebuie sa fie fierbinte (siropul). .

se lasa la insiropat peste noapte deci cam 6 ore ,apoi se orneaza cu frisca si fructe confiate.

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Savarina uriasa (pentru Ina)" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (14)
Retete similare

Tort de vara cu piscoturi si capsuni

Postat de timea

Tort de vara cu piscoturi si capsuni

Pregatim mai intai cele doua budinci. Pentru fiecare budinca in parte folosim 450 ml lapte si 2 linguri de zahar. Fierbem pe rand budincile in doua vase separate si lasam sa se raceasca usor....

Citeste continuarea

Tort cu mousse de ciocolata si aroma de portocale

Postat de simona72

Tort cu mousse de ciocolata si aroma de portocale

Pentru blat: ouale intregi se mixeaza cu praful de sare pentru 1 minut. Se adauga zaharul si se continua mixarea pana ouale devin spumoase si se aseamana cu o crema. Ciocolata se topete pe baie...

Citeste continuarea

Comentarii

la 12.11.2010, 19:45
da vreau si eu sa imi dai o portie mica ...la multi ani ina si aici..revin cu furci mona
la 12.11.2010, 19:45
oooooooooooooooooooooooooooooooooo... ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo daaaaa... supersavarina
la 12.11.2010, 19:45
@Roxy.. pffft, mi-ai luat-o inainte
la 12.11.2010, 19:48
wow...........
la 12.11.2010, 19:53
o asteptam pe Ina sau papam tot?

Vezi toate comentariile (14)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or