Savarina uriasa (pentru Ina)

Postat de aziz in Torturi
12 Noi 2010 | 7440 vizualizari

LA MULTI ANI! INA

Ingrediente

  • 5oua
  • 7 linguri zahar
  • 6 linguri gris
  • 2 linguri faina
  • 2 linguri ulei
  • 1/2 lingura praf de copt
  • 500 gr smantina pentru frisca
  •     Pt sirop:
  • 2 pahare apa
  • 5 ling zahar
  • 2 lingurite rom
  • 2 linguri gem de caise
  • 1/2 pahar apa de trandafir

Mod de preparare

se separa albusurile de galbenusuri.albusurile le facem spuma cu 5 linguri de zahar.galbenusurile se amesteca cu 2 linguri zahar si 2 linguri ulei;se pune amestecul de galbenus peste albusuri si se amesteca usor cu o lingura de jos in sus ,se adauga treptat grisul ,faina si praful de copt.amestecul obtinut se toarna intr-o forma rotunda cupereti detasabili,cu diametrul de 24 cm.se coace la 180 grade 30 minute. 

siropul :se amesteca toate ingredientele pe aragaz se da un clocot iar cind prajitura este rece se toarna peste ea tot o data daca este nevoie il mai incalzim trebuie sa fie fierbinte (siropul). .

se lasa la insiropat peste noapte deci cam 6 ore ,apoi se orneaza cu frisca si fructe confiate.

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Savarina uriasa (pentru Ina)" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (14)
Retete similare

Desert tort de ciocolata Tuxedo

Postat de gabrielacuisine

Desert tort de ciocolata Tuxedo

Blat : Preincalzim cuptorul la 160ºC. Ingredientele uscate (faina, zaharul, cacaua, praful de copt si bicarbonatul) le vom cerne si le punem impreuna intr-un castron separat apoi le...

Citeste continuarea

Tort Diplomat

Postat de Creatsa

Tort Diplomat

Am pus fructele la scurs intr-o strecuratoare. Intr-o tava (35/25 cm) cu pereti detasabili fixeaza piscoturile astfel incat sa acopere toate marginile tavii iar pe fundul tavii pune piscoturi...

Citeste continuarea

Comentarii

la 12.11.2010, 19:45
da vreau si eu sa imi dai o portie mica ...la multi ani ina si aici..revin cu furci mona
la 12.11.2010, 19:45
oooooooooooooooooooooooooooooooooo... ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo daaaaa... supersavarina
la 12.11.2010, 19:45
@Roxy.. pffft, mi-ai luat-o inainte
la 12.11.2010, 19:48
wow...........
la 12.11.2010, 19:53
o asteptam pe Ina sau papam tot?

Vezi toate comentariile (14)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or