Aperitiv oua umplute - reteta cea mai simpla

Postat de LopFras in Aperitive / Garnituri
9 Ian 2010 | 30982 vizualizari

Tot la aperitiv pentru orice ocazie festiva, va recomand, cand nu aveti timp de lucruri elaborate, oua umplute. Sunt extrem usor de facut, nu dureaza decat vreo jumatate de ora (cu tot cu fierberea lor).

Ingrediente

  •  5 oua mari care se fierb aproximatix 20 minute
  • 150 gr pate de porc
  • 50 gr unt
  •  o lingura mare de mustar si una de maioneza
  • cateva fire de marar proaspat
  • sare si piper

Mod de preparare

Dupa fierberea oualelor se taie in jumatate cu un cutit cu lamela lata, si se scot galbenusurile. Acestea se paseaza cu furculita si se amesteca cu pateul, untul, mustarul, maioneza si condimentele. Se umplu jumatatile de ou, si se orneaza dupa plac cu gogosari la otet, masline, castraveti murati, etc. Eu n-am avut timp de ornat si le-am servit asa. S-au terminat primele.

Daca ti-a placut reteta noastra "Aperitiv oua umplute - reteta cea mai simpla" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (4)
Retete similare

Mamaliguta in straturi cu branza si costita/sunca

Postat de Doinavar

Mamaliguta in straturi cu branza si costita/sunca

Preparati intai o mamaliguta nu prea vartoasa, din malai, 1,5 litri de apa si putina sare. Toata lumea stie cum se face o mamaliga, nu? Taiati costita in feliute foarte subtiri sau cubulete si...

Citeste continuarea

Rulada de vitel cu nuci

Postat de timea

Rulada de vitel cu nuci

Nucile le tocam si le prajim intr-o tigaie teflonata. Ceapa si ardeiul le tocam cubulete mici si le calim intr-o lingura de ulei de masline. Amestecam intr-o farfurie adanca nucile prajite...

Citeste continuarea

Comentarii

la 10.01.2010, 03:13
Cred ca reteta asta o ai de la mama ta. Asa este? Eu o stiu de la mama .Este foarte usoara si rapida. Daca-mi permiti iti vand un pont: daca nu ai aparat de ornat, pune compozitia intr-o punga de plastic mica si tai-o la un colt in 4 unghiuri.Poti orna cu ea foarte usor si frumos.
la 10.01.2010, 23:27
ai dreptate ,bunico punga o arunc si mie mi se pare ca dirijez mai bine mana
la 31.12.2010, 13:44
La Multi ani!!!
la 11.03.2015, 16:08

Vezi toate comentariile (4)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or