Cornbread - Paine cu malai

Postat de mitinita in Piine
19 Ian 2011 | 9452 vizualizari

Nu sunt foarte sigura de traducere,dar precis cunoasteti aceasta paine din Coliba unchiului Tom. E o paine traditionala americana si mie mi-a placut foarte mult! Iar folosesc cup-ul ca unitate de masura . Cana mea care are 200 ml are aceeasi masura cu cup-ul.

Ingrediente

  • 3/4 cup faina de malai
  • 1 1/4 cup lapte
  • 1 cup faina
  • 1/3 cup zahar
  • 3 lingurite praf de copt
  • 1 lingurita sare
  • 1 ou
  • 1/4 cup ulei
  • optional:bacon prajit,branza cheddar,ardei iute

Mod de preparare

Da drumul la cuptor.

Amesteca malaiul cu laptele si lasa-l sa stea la temperatura camerei cam 10-15 minute ca sa se inmoaie.

Adauga faina,sarea,praful de copt si zaharul la malai.

Bate oul si adauga-l si pe el.

Acuma poti adauga si uleiul.

Se da la cuptor cam 25 de minute.

Daca ti-a placut reteta noastra "Cornbread - Paine cu malai" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (15)
Retete similare

Reteta usor de facut: Bagheta de paine crocanta si proaspata

Postat de Constelatialeu

Reteta usor de facut: Bagheta de paine crocanta si proaspata

Iata cum se prepara aceasta Reteta usor de facut: Bagheta de paine crocanta si proaspata Am folosit robotul sa mearga treaba mai repede, desi imi place foarte mult sa simt aluaturile la mana...

Citeste continuarea

Paine pufoasa de casa

Postat de reisnaor_2006

Paine pufoasa de casa

         Intr-un castron punem toate ingredientele si cu ajutorul unei linguri de lemn le omogenizam.Compozitia o punem intr-o forma mai mica de...

Citeste continuarea

Recomandari pentru tine si casa ta

Compact Classic

- 1500 lei
2999.99 lei
1499.99 lei

Crockpot Express

- 40 %
999.99 lei
599.99 lei

Comentarii

la 19.01.2011, 10:58
Cred ca e foarte buna si eu fac prajitura cu malai.O sa incerc si eu reteta ta,felicitari
la 19.01.2011, 11:01
uite ca eu inca n-am incercat prajitura cu malai! o sa fac si eu!
la 19.01.2011, 11:13
Just perfect!!! Miti
la 19.01.2011, 12:12
Si totusi , cup-ul asta ce-i ???
la 19.01.2011, 12:16
trebue sa incerc reteta

Vezi toate comentariile (15)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or