Gogosele a la Antzuka

Postat de Georgia in Prajituri
25 Mar 2010 | 14073 vizualizari

Sunt foarte gustoase si se fac cat ai bate din palme.

Ingrediente

  • 3 oua,
  • 1/2 cana de ulei,
  • 1/2 cana de sana sau iaurt,
  • 1 cana de zahar,
  • esenta,
  • coaja de portocala lamaie optional,
  • faina cat cuprinde,
  • o lingurita de bicarbonat stins cu otet sau praf de copt.
  • Cana sa fie de 250 ml.  

Mod de preparare

Batem ouale cu mixerul bine, adaugam zaharul, uleiul, bicarbonatul sau praful de copt si sana sau iaurtul.
Dupa aceea adaugam faina si amestecam, trebuie sa iasa ca aluatul de gogosi facute cu drojdie. Lasam aluatul sa se odihneasca putin. Dupa aceea formam cu mana cerculete mici pe care le prajim in uleiul incins. Cand sunt gata le pudram cu zahar pudra.

 

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Gogosele a la Antzuka" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (8)
Retete similare

Brownie cu crema de branza

Postat de GeorgianaGrigorescu

Brownie cu crema de branza

Topim ciocolata cu untul. Mixam ouale cu zaharul si sarea pana cresc in volum si devin spumoase. Adaugam ciocolata topita in fir subtire mixand in continuare, apoi nucile taiate , biscuitii...

Citeste continuarea

Prajitura cu branza, fructe uscate si lamai confiate

Postat de simona72

Prajitura cu branza, fructe uscate si lamai confiate

Pentru inceput, la aceasta prajitura ne ocupam de fructele uscate. Punem intr-un castron stafidele, adaugam caisele si ananasul taiate in bucati. Peste fructe punem romul si lasam la hidratat...

Citeste continuarea

Comentarii

la 25.03.2010, 17:02
Ce bine arata! Vreau si eu o gogoasaaaa........
la 25.03.2010, 19:55
chiar as papa acu o gogoasa
la 25.03.2010, 20:58
Ia gogoasa infuriat neamuleeeee ! Gogosele rumenite si de Georgia prajite. Ai facut mai multe sa ajunga la toti bucatarasii?
la 25.03.2010, 21:40
Si eu vreau una, si eu tot asa fac gogosile, le gauresc in mijloc, ce bune sunt, imi ploua in gura asa as manca!
la 26.03.2010, 09:28
Fetelor, mai am gogosele, au iesit multe, dar la mine in familie are si cine sa le manance!
Bunica, iti multumesc pt.vorbele tale dulci si rimate!

Vezi toate comentariile (8)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or