Pui uns cu toate „alifiile” si umplut cu rosii usturoiate

Postat de ionix in Pui
3 Aug 2010 | 5713 vizualizari

e cel mai "Smecher" pui :)):))

Ingrediente

  • 1 pui mare si frumos
  • Cateva rosii cherry
  • 7-8 catei de usturoi
  • 3 linguri cu ulei de masline
  •  Pentru alifie:
  • 2 linguri cu mustar
  • lingura mare cu unt moale
  • o lingurita oregano
  • Putina pudra de chilli
  • un varf de cutit cu sare

 

Mod de preparare

Toate ingredientele pentru „alifie” se pun intr-un bol si se amesteca bine, pana se inglobeaza toate ingredientele.

Puiul se spala bine bine si se curata de eventuale grasimi sau puf nedorit.

Ungem puiul cu „alifia” obtinuta, bagam putin si in el.

Rosiile cherry le spalam bine, curatam usturoiul si il spalam.

Introducem rosiile si usturoiul in pui.

Ungem tava cu uleiul de masline si asezam puiul uns.

Se da la cuptor, mai intai la foc mic pana se face puiul, d in cand in cand mai ungem puiul cu grasimea lasata de pui., apoi timp de 10-15 minute dam la foc mare pentru a se rumeni

Noi l-am servit cu cartofi fierti si mult mujdei. :D:D

Pofta buna!

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Pui uns cu toate „alifiile” si umplut cu rosii usturoiate" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (27)
Retete similare

Rulou din piept de pui cu umplutura de ciuperci

Postat de simona72

Rulou din piept de pui cu umplutura de ciuperci

Pieptul de pui se spala si se usuca cu prosoape de hartie. Se taie din bucata de piept de pui in asa fel incat sa obtinem o bucata mare si subtire. Cu un cutit cu lama mare si lunga se taie o...

Citeste continuarea

Pui Kiev

Postat de diaconta

Pui Kiev

Untul l-am amestecat cu condimentele si mararul verde tocat,l-am pus într-o folie alimentara,l-am facut rulou si l-am lasat la frigider sa se întareasca. In fiecare bucata de piept...

Citeste continuarea

Comentarii

la 03.08.2010, 18:41
Atunci vin si eu la un copanel
la 03.08.2010, 18:45
toata lumea vrea copanelul eu asa patesc si mananc mereu pieptul Laly, iti dau cu mare drag
la 03.08.2010, 18:56
Mie imi plac si aripile.
la 03.08.2010, 18:56
pai eu tot copanel vreau sa stii...super ce l-ai uns
la 03.08.2010, 19:11
De ce n-ai facut si tu puiul ala cu 4 picioare? Parca aia de la Avicola Bacau il inventasera.

Vezi toate comentariile (27)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or