Pulpe de pui cu dovlecel gratinat

Postat de Sylvia in Pui
18 Mai 2010 | 6637 vizualizari

Am facut acest pranz dietetic si lejer care s-a dovedit a fi excelent la gust, este excelent pentru dieta Rina la ziua de proteine .

Ingrediente

  • Avem nevoie pentru fiecare persoana de
  • o pulpa de pui ( eu am scos pielea de pe ea) ,
  • o jumatate de dovlecel verde ( zuchinni) ,
  • 2 maciulii de ceapa verde,
  • o rosie,
  • o lingura de ulei de masline,
  • sare,
  • piper,
  • marar.

Mod de preparare

Punem ceapa tocata marunt cu uleiul la incins si atunci cand sfaraie adaugam pulpa de pui. Lasam sa se rumeneasca putin si adaugam apoi sare si piper si lasam la foc mic pret de cateva minute. Dupa aceea adaugam rosia curatata de seminte tocata marunt si o canita de apa, lasam la foc mic 10-15 minute. Cu 2-3 minute inainte de a stinge focul adaugam dovlecelul taiat , se face foarte repede si mie imi place putin al dente .

La sfarsit am mai dres cu condimente si am adaugat marar. Se poate servi simplu ( eu l-am mancat in cadrul dietei Rina la ziua de proteine ) sau cu o garnitura de orez, a fost un pranz delicios si lejer.

Daca ti-a placut reteta noastra "Pulpe de pui cu dovlecel gratinat" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (11)
Retete similare

Frigarui de pui cu iaurt si sofran

Postat de mitinita

Frigarui de pui cu iaurt si sofran

Pieptul de pui se taie in bucati egale. Sofranul se amesteca cu apa fierbinte si se lasa deoparte cateva minute. Pieptul de pui se amesteca cu sucul de lamaie, iaurtul si sofranul. Se...

Citeste continuarea

Plăcintă cu pui și legume - Rețeta simplă și savuroasă

Postat de Bucataras

Plăcintă cu pui și legume - Rețeta simplă și savuroasă

Cum se prepara Plăcinta cu pui și legume - Rețeta simplă și savuroasă:  Pregătește o tavă termorezistentă. Taie pieptul de pui în cuburi potrivite, apoi...

Citeste continuarea

Comentarii

la 18.05.2010, 17:33
ce bine arata,5furculite.dar nu te superi daca eu fur doar pulpa ca cu dovlecelul nu sunt prietena
la 18.05.2010, 17:35
Ela e bine si asa ca tot de regim e, dovlecelul asta verde este deosebit de bun, e preferatul meu dintre legume deci daca vrei facem targul si impartim portia
la 18.05.2010, 17:39
sylvia de acord tu nu sti ca cea mai buna leguma e carnea?
la 18.05.2010, 18:10
Mie imi place dovlecelul asa ca o ajut pe Ela .............eu dovlecel , ea carnea.................frumos prezentat,Sylvia...............5 furcu.
la 18.05.2010, 18:37
super arata, trebuie sa punctez iar cat de mult imi pace faruria

Vezi toate comentariile (11)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or