Sirop de menta

Postat de rocsi_1612 in Sirop / Compot
1 Aug 2010 | 12159 vizualizari

E primul an in care fac sirop de menta...chiar imi place mult...

Ingrediente

  • 1 mana de menta proaspata
  • 3 litri apa
  • 1-2 kg zahar

Mod de preparare

Intr-o oala pui cei 3 litri de apa.

menta o speli bine dupa care o pui in oala cu apa.

o lasi sa fiarba 30 de min.

ceaiul obtinut il lasi de seara pana dimineta la racit(sau poti sa il fierbi dimineata si seara il continui).

a 2a zi strecori ceaiul printr-un tifon foarte marunt.

masori cantitatea de lichid,portia este de 1 litru lichid la 1 kg zahar.

pui ceaiul iar la fiert,pui si zaharul si amesteci pana ce acesta se topeste.

lasi sa fiarba la foc potrivit,mai invarti din cand in cand.

e gata atunci cand picuri cativa stropi deasupra unei cani cu apa,iar picurii stau deasupra legati bine.

torni compozitia fierbinte in sticle mici 250-300 ml,de sticla,si inchizi ermetic,apoi le acoperi cu ceva gros pana a 2a zi(eu una nu am avut sticle micute si am pus in borcane).

le pastrzi intr-un loc racoros.

 

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Sirop de menta" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (24)
Retete similare

Panna Cotta cu zmeura - Deliciu fin si cremos

Postat de Constelatialeu

Panna Cotta cu zmeura  - Deliciu fin si cremos

Cum se prepara  Panna Cotta cu zmeura  - Deliciu fin si cremos Primul lucru pe care l-am facut a fost sa culeg zmeura. Apoi am pus gelatina la hidratat in lapte rece.Intr-o cratita...

Citeste continuarea

Desert tort Cifra

Postat de gurita_ta2005

Desert tort Cifra

Pentru cifra 3 pregatim blatul. Se pun ouale intr-un castron mai inalt,i mpreuna cu zaharul si mixam bine.Se adauga iaurtul, esenta si uleiul si mixam foarte bine. Faina se amesteca cu...

Citeste continuarea

Comentarii

la 01.08.2010, 14:55
ooo foarte interesant
si la ce e bun?\iarna pt raceala? sau cum il folosesti apoi?
la 01.08.2010, 14:59
Interesant,nu am facut niciodata.Dar am atata mentea proaspata in ghiveci ca o sa incerc si eu sa fac.
la 01.08.2010, 16:01
SI PE MINE MA INTERRESEAZA LA CE E BUN..N-AM FACUT NICIODATA
la 01.08.2010, 17:28
interesanta retea ......................5 furcu...............
la 01.08.2010, 17:47
super,

Vezi toate comentariile (24)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or