Supa asiatica LopFras

Postat de LopFras in Supe/Ciorbe
8 Ian 2010 | 7999 vizualizari

O supa rapida si detul de gustoasa de inspiratie orientala. E si dulce si picanta, un gust interesant. Merge foarte bine intr-o seara friguroasa, dar si cand simti ca te "paste" raceala.

Ingrediente

  • o jumatate de piept de pui taiat fideluta
  • un morcov mediu
  • cam 10 bucati ananas din conserva
  • un pachetel de taietei cu ou (din supele prefabricate gel Rollton)
  • apa
  • condimente: ienibahar maruntit, piper negru, boia de ardei iute, condimente asiatice, curry sau orice condimente picante
  • 10 grame sos de soia
  • 10 grame otet balsamic

Mod de preparare

Fierbeti pieptul de pui cu morcovul in apa cam 15 minute. Condimentati si adaugati sosul de soia si otetul balsamic. Adaugati bucatile de ananas si mai dati un clocot. In boluri puneti taiteii. Turnati supa. Se serveste fierbinte.

Daca ti-a placut reteta noastra "Supa asiatica LopFras" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (7)
Retete similare

Reteta de bors rosu simplu polonez - Barszcz czerwony czysty, reteta nr 49 din topul Best soups in the World

Postat de Ksenya

Reteta de bors rosu simplu polonez - Barszcz czerwony czysty, reteta nr 49 din topul Best soups in the World

Iata cum se prepara Reteta de bors rosu simplu polonez - Barszcz czerwony czysty, reteta nr 49 din topul Best soups in the World. Se pun oasele afumate la fiert cu restul ingredientelor pentru...

Citeste continuarea

Ciorba de post cu ... afumatura si jumari de oua

Postat de Mutulica

Ciorba de post cu ... afumatura si  jumari de oua

Fie postul cat de greu,  baconul afumat ( pus la prajit pentru a insufleti un pic searbada ciorba de post) nu a facut rau la nimeni si poate ca a alungat dracii din mintea celor care au ajuns...

Citeste continuarea

Comentarii

la 09.01.2010, 01:21
arata minunat si mie imi plac aceste noedels dar recunosc ca nu am facut niciodata le cumpar gata la plic, instant desi cred ca acesti taitei luati separat se pot dizolva in orice bulion de supa cu carne chiar m-am gandit odatata sa-mi achizitionez un sac intreg de paste de astea ....
la 09.01.2010, 14:25
nu am mancat asa ceva niciodata dar cred ca o sa imi placa.....in privinta pastelor instan nu cred ca o sa mai pot manca vre-o tata am mancat prea multe din astea cand eram studenta
la 09.01.2010, 15:57
Rivka si Luminita, multumesc pentru comentarii. Pastele gen noodles din supele instant sunt foarte bune atunci cand nu este timp de fiert paste. Va doresc o seara buna! Lop
la 09.01.2010, 16:06
legumele nu se fierb pina se inmoaie nu? trebuie sa fie un pic crocante
la 10.01.2010, 05:31
Bucataras, da ai dreptate, legumele sunt fierte foarte putin, consistenta lor trebuie sa fie cat crocanta. Lop

Vezi toate comentariile (7)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or