Ciorba de salata verde cu jumari de ou si costita

Postat de ANCA in Ciorbe
22 Mai 2009 | 24445 vizualizari

O reteta ardeleneasca, gustoasa tare!

Ingrediente

  • 300 g costita afumata
  • 2 salate verzi
  • o ceapa
  • 2 morcovi
  • telina, pastarnac, radacina patrunjel
  • un ardei gras
  • 2 oua
  • 200 g smantana
  • sare, piper, otet

Mod de preparare

Legumele se taie marunt si se pun la fiert in supa de carne sau apa. Dupa 7-8 minute, se adauga salata verde spalata si taiata fideluta.

Costita se pune intr-o tigaie teflonata, fara a adauga alta grasime, si se lasa la rumenit cateva minute, dupa care se scoate si se pune in ciorba.

In grasimea ce ramane in tigaie, se face o omleta din cele 2 oua, cu sare si piper, care apoi se taie patratele. Se adauga si aceste jumari de oua la ciorba.

Smantana se amesteca bine cu putina zeama de la ciorba, apoi se toarna in oala, amestecand usor.

Se potriveste gustul cu sare, piper si otet, se mai lasa sa dea cateva clocote, si este gata de servit!

Daca ti-a placut reteta noastra "Ciorba de salata verde cu jumari de ou si costita" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (14)
Retete similare

Reteta veche, traditionala, ciorba de raci oltenesti

Postat de Lia1

Reteta veche, traditionala, ciorba de raci oltenesti

Preparare Reteta veche, traditionala, ciorba de raci oltenesti 1. Intr-o cratita pui 1/2 apa la clocotit in care vei opari pentru cateva minute racii uscati ca sa ii decupezi mai usor. Poti...

Citeste continuarea

Ciorba de rosii cu dovlecel si crutoane aromatizate

Postat de merisor67

Ciorba de rosii cu dovlecel si crutoane aromatizate

Punem un vas cu apă la fiert, iar la primul clocot adăugăm o lingură sare și amestecăm intens până aceasta se dizolvă. Adăugăm apoi roșiile bine spălate și le lăsăm 2-3...

Citeste continuarea

Recomandari pentru tine si casa ta

Slimline Barista

- 500 lei
1699.99 lei
1199.99 lei

Comentarii

la 22.05.2009, 12:54
Ce ciorbita buna !
la 22.05.2009, 14:45
la 22.05.2009, 15:57
Eu pun iaurt in loc de smantana (ca sa iasa acru, deh...urla moldoveanca din mine). Iar in loc de omleta aia eu arunc 4-5 oua in oala de ciorba (le las sa se fiarba acolo)...si asa am garantia ca imi mananca si Bestia oul saptamanal.
la 22.05.2009, 18:00
Vaaaiii De cand poftesc la o ciorba din asta!!! in we asta o execut! sar'mana pentru reteta, arata suuuper!
la 22.05.2009, 19:18
Simo, micsoreaza pls poza de la avatar. e prea mare, d-aia nu se vede :(

Vezi toate comentariile (14)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or