Sushi Fix

Postat de mitinita in Peste
7 Dec 2012 | 6073 vizualizari

Treaba migaloasa sushiul,dar cand ma pocneste pofta fac cate un bol din asta si imi e mai bine. Nori-ul se taie in fasii cu foarfeca,orezul se pune in bol,deasupra punem bucatile de peste afumat,fasiile de nori. Adaugam dupa gust wasabi si sos de soia. Cei ce au nevoie de un sushi fix si mai aproape de cel real,pot face un amestec de otet,zahar si sare,amestecat bine pana se topesc si poate adauga dupa gust.

Ingrediente

  • o cana de orez
  • o cana si un sfert de apa
  • 1 foaie de nori ptr sushi
  • 1/2 macrou afumat (se poate si cu salmon),bucatele
  • wasabi
  • sos de soia

Mod de preparare

Spalam o cana de orez,pe care o punem in cratita cu o cana si un sfert de apa si putina sare. Acoperim cu un capac si dam la foc mare,pana cand apa a scazut si apar gropite in orez. Mai punem putina apa si dam focul mic.

Nori-ul se taie in fasii cu foarfeca,orezul se pune in bol,deasupra punem bucatile de peste afumat,fasiile de nori.

Adaugam dupa gust wasabi si sos de soia.

Cei ce au nevoie de un sushi fix si mai aproape de cel real,pot face un amestec de otet,zahar si sare,amestecat bine pana se topesc si poate adauga dupa gust.

La retetele coreene si japoneze folosesc orez cu bobul rotund.

Daca ti-a placut reteta noastra "Sushi Fix" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (24)
Retete similare

Peste cu naut si legume la cuptor

Postat de rocsi_1612

Peste cu naut si legume la cuptor

Pestele il curatati, il spalati bine si il taiati bucati potrivite. Il stergeti cu niste servetele. Ardeiul rosu curatat de cotor si seminte, il taiati fasii lunguiete. Morcovul decojit il...

Citeste continuarea

Macrou marinat la rece

Postat de gicuta69

Macrou marinat la rece

Lasam pestele la dezghetat apoi il curatam, indepartam capetele, il spalam si il taiem rondele potivit de groase. Lasam rondelele la scurs apoi le saram bine, le punem intr-un vas cu capac si le...

Citeste continuarea

Comentarii

la 07.12.2012, 21:02
interesant
la 07.12.2012, 21:03
Clar nu e de mine asta, de gătit zic, mai ales că m-am lovit de wasabi de prea multe ori la întrebări
la 07.12.2012, 21:06
super ideea, desi imi place sa fac si rulouri
la 07.12.2012, 21:08
Miti, tare imi plac retetele tale, intr-o zi o sa ma autoinvit la masa ta
la 07.12.2012, 21:39
Super! Pe blog, am promis ca o se incerc Maine de dimineata, tot plec in cautare de ingrediente ptr parji lui Ruxy, asa ca o sa caut si ingredientele ptr suhi fix

Vezi toate comentariile (24)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or