Levesa [ supa ] de gaina cu razalai

Postat de mihaelar63 in Supe
24 Ian 2010 | 19604 vizualizari

aceasta supa este traditionala in ardeal

Ingrediente

  • spatele , gatul , cosul de la gaina de casa 
  • 4 morcovi
  • 1 patrunjel
  • 1 telina mica
  • 2 cartofi
  • 1 ardei mic
  • 1 ceapa rosie mica
  • 1 foaie dafin
  • 10 boabe piper
  • 4 catei usturoi
  • sare
  • patrunjel verde
  • pt razalai :
  • 2 oua
  • sare
  • faina cat cuprinde

Mod de preparare

  1. carnea se spala , legumele , se curata si se spala .
  2. se pun impreuna cu sare dupa gust , piper , foi dafin intr-o oala cu apa .
  3. eu am preparat in oala sub presiune , timp de o ora .
  4. pt razalai se procedeaza astfel : se bat 2 oua cu putina sare si se framanta cu faina cat cuprinde , rezulta un aluat elastic , acesta trebuie sa fie putin mai tare ca sa poata fi dat prin razatoarea mare . razuind aluatul rezulta razalaii care trebuie lasati la uscat intinsi pe o coala de hartie sau o panza curata . ca sa grabesc procesul eu i-am dat la cuptorul incalzit avand grija sa nu se arda .
  5. razalaii se fierb in apa cu sare , se strecoara si se adauga zeama fierbinte cu morcovi si patrunjel verde .
  6. in partile Salajului , carnea din supa se prajeste in ulei fiebinte pana devine crocante , se adauga si legumele din supa , se prajesc , amestecand sa nu se arda si se servesc calde cu patrunjel verde .
Daca ti-a placut reteta noastra "Levesa [ supa ] de gaina cu razalai" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (13)
Retete similare

Supa crema de usturoi

Postat de Constelatialeu

Supa crema de usturoi

Mai intai pregatim supa de legume. Curatam legumele, le spalam, le taiem in bucati mai mici si le punem la fiert in 2,5 l apa, adaugam un praf de sare. Lasam sa fiarba pana se patrund legumele si...

Citeste continuarea

Supa de raci

Postat de Ksenya

Supa de raci

Fierbem racii conform retetei  "rasol de raci pentru bere".  http://www.bucataras.ro/retete/rasol-de-raci-pentru-bere-76627.html Dupa ce au fiert, scoatem racii si lasam la...

Citeste continuarea

Comentarii

la 24.01.2010, 20:46
atata am degerat zilele acestea ,ca o ciorbita ca asta ar merge de nminune
la 24.01.2010, 21:17
tanaaaaaaaa
5 furculition ce as pofti si eu acum o farfurie de razalai
la 24.01.2010, 21:52
nu am facut demult asa ceva ,razalaii au fost chiar mai usor de facut decat credeam , este varianta ardeleneasca a ciorbei cu frecatei . facem o oala mare si dam la toata lume , e un adevarat panaceu contra frigului.
la 24.01.2010, 22:04
Iamiiiii Supica mea s-a terminat, dar am facut continuarea ciorba de gaina cu zeama de varza Eu asa fac taieteii de casa, aceeasi compozitie, doar ca intind foaie si tai cu cutitul
la 24.01.2010, 23:32
Mmmm, ce dor imi era sa citesc o exprimare mai de-acasa!
Buna tare, levesa cu razalai!

Vezi toate comentariile (13)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or